Tagi

, , ,

 

DSCN0584Wiadomo nie od dziś, że kąpiele solankowe są pozytywne dla organizmu. Woda wzbogacona minerałami ma dobroczynne właściwości dla skóry, kości i organów wewnętrznych. Polecana jest nawet dzieciom, zwłaszcza tym często łapiącym infekcje dróg oddechowych. Solanka działa uspokajająco, wyciszająco i poprawia nastrój.

Ela:
Z solą Salco Sport Therapy miałam do czynienia już od wiosny, kiedy to zaczęlismy mocniejsze treningi w celu przygotowania sie do nowego sezonu biegowego. Sprawdziłam na własnym ciele, jak to jest z tą solanką: czy działa tu efekt placebo, czy rzeczywiście odżywia i regeneruje umęczone treningiem ciało sportowca.
Sezon biegowy w tym roku mieliśmy wraz z mężem naprawdę bogaty. Częste zawody na 10 km, dwa półmaratony i jeden maraton. Trenowaliśmy 5 razy w tygodniu. Dosyć intensywnie. Kąpiel solankową robiłam wtedy, gdy czułam, że mam zmęczone mięśnie, bolą mnie łydki i stawy.
Moj przepis na kąpiel solankową Salco: Przeważnie wsypuję 1 kg lub 2 do wanny z bardzo ciepłą wodą. Moczę się w tej miksturze ok. pół godziny. W trakcie dolewam cieplejszej wody. Po kąpieli nie wycieram się, jedynie lekko osuszam skórę. Wtedy minerały zawarte w soli pozostają na niej dłużej i efekty kąpieli są lepsze.
Dla mnie kąpiel solankowa to odczuwalna regeneracja. Zwłaszcza po mocnym, długim biegu. Po półmaratonach kąpiel w solance pozwoliła moim mięśniom na szybszą regenerację. Po maratonie, kiedy właściwie wszystko było obolałe, wsypałam 2 kg soli do wanny. Później miałam wrażenie, że taka kąpiel pomogła stawom i mięśniom. Nie były już tak bardzo spięte. salco_sporttherapy_opakowanie_300x253
Kiedy 2 tygodnie przed maratonem zaczął mi dokuczać mięsień piszczelowy tylny, również moczyłam stopę w solance traktując to jako regenerację.
Efekt? Maraton w Poznaniu pobiegłam osiągając nowy rekord życiowy, czyli czas 3:31:27, a po zawodach oczywiście kąpiel w soli Salco. Ból łydek stał się wtedy mniej dokuczliwy. Zabieg solankowy traktuję jako domowe SPA. Działa odprężająco i rozluźniająco na mięśnie, zmęczone intensywnym treningiem lub zawodami. Ponadto podczas przeziębienia i kataru – sól można stosować do inhalacji, sama sprawdziłam – pomaga!
Jarek:
Ważne jest to, że sól działa nie tylko na te mięśnie, które po wysiłku są najbardziej zmęczone. Czuję się po takiej kąpieli bardziej odświeżony i z większą dawką energii. Jest tak zapewne dzięki działaniu soli na rozszerzanie porów i pozbyciu się z organizmu toksyn, oraz kwasów moczowego i mlekowego. Dostarczenie organizmowi zawartych w solance minerałów uzupełnia to, co straciłem podczas intensywnego biegu jakim jest maraton. Moja skóra jest po takim zabiegu jędrniejsza, bardziej odżywiona i elastyczna. Można powiedzieć, że po kąpieli w soli Salco czuję się jak nowo narodzony. Ważne jest to, że działanie zmniejszające ból w nadwyrężonych mięśniach, powoduje, że treningi po wysiłku są przyjemniejsze, a moje ciało mniej narażone na kontuzje. Jednym słowem następuje ogólne wzmocnienie i odprężenie organizmu.

Co daje mi kąpiel w soli Salco? Zdecydowanie wpływa rozluźniająco na moje nogi, jestem zrelaksowany, czuję się rześki i pełen werwy. Mięśnie są mniej obolałe i co najważniejsze regeneracja po przebiegnięciu np. maratonu jest szybsza i ma wpływ na zmniejszenie wystąpienia kontuzji. Forma wraca bardzo szybko. I oto chodzi! salco