Tagi

, , , , ,

DSC09590Zaczynając przygodę biegową prawie trzy lata temu, postanowiliśmy pójść na zajęcia z cyklu „Biegam Bo Lubię” organizowane na stadionie kortowskim w Olsztynie.
Chcieliśmy dowiedzieć się o co chodzi w bieganiu, jak się rozgrzewać i jaką stosować technikę biegową. Jednym z instruktorów, którzy prowadzili treningi był Ryszard Szparak. Jarek od razu skojarzył jego nazwisko, bo zawsze interesował się sportem. Wiedział, że był to olsztyński zawodnik trenujący dystanse 400 m przez płotki oraz, że startował na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Później dowiedzieliśmy się, że był pięciokrotnym mistrzem Polski oraz rekordzistą kraju w tej konkurencji.
DSC09585
Rysiek prowadzi zajęcia w taki sposób, że chce się go słuchać. Jest bardzo sympatycznym i miłym człowiekiem. Do każdego zagada i daje cenne wskazówki. Jeśli mówi o błędach, to bardzo merytorycznie i w taki sympatyczny sposób, że człowiek nie odczuwa krytyki. Zwraca bardzo dużą uwagę na technikę biegu: ułożenie ciała, pracę rąk. Bardzo wiele się od niego nauczyliśmy i jesteśmy mu za to wdzięczni.

1Ela: Miałam okazję biec razem z Ryśkiem w wielu zawodach , min. na 10 km podczas Biegu Leśnika. Prowadził mnie przez prawie cały bieg, trzymając równe tempo. Dopingował, kiedy traciłam motywację, gdyż była trudna, leśna trasa i upał. Na ósmym kilometrze rzucił: „Ela, teraz już pędź do mety, ja swoim tempem będę biegł”. I poleciałam 🙂 Zajęłam wtedy 2 miejsce wśród kobiet 🙂 

Na innej trasie biegowej przed metą po kolei wyprzedzałam różnych zawodników, w tym także Ryśka.576968_4656749137982_349362281_n Po zawodach podszedł do mnie, serdecznie mi gratulował. Usłyszeć słowa pochwały z ust olimpijczyka to naprawdę coś!

537724_4652860200761_37769883_n

 

Rysiek jest dla nas inspiracją i potrafi zmotywować do treningu. To wielka sława biegowa w Polsce, znany również na świecie, a jednocześnie nasz kolega biegowy. To zaszczyt mieć go wśród swoich znajomych.
Ostatnio, po zajęciach BBL mieliśmy okazję posłuchać wspomnień Ryśka z Igrzysk w Moskwie. Opowiadał o miasteczku olimpijskim, o swoich kolegach sportowcach, o tym, czym był taki wyjazd dla młodego zawodnika w czasach siermiężnego socjalizmu.
Na temat występu Ryszarda Szparaka na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie możecie się dowiedzieć z artykułu Jarka na portalu treningbiegacza,pl