Tagi

, , , , , , ,

Test butów do biegania Nike Air Zoom Wildhorse3 od sklepbiegowy.com


Terenowe buty do biegania Nike Wmns Air Zoom Wildhorse 3  Damskie
blog8
Ela:
Piękna, złota, polska jesień przekonuje nas do tego, aby pobiegać po lesie. Niczym dziecko, uwielbiam sunąć po liściach, błocku oraz piaszczystych ścieżkach.
Po raz pierwszy mam do czynienia z butami Nike.  I to terenowymi. Od pewnego czasu szukałam butów właśnie tego rodzaju.
Wildhorse – „dziki koń” nazwa naprawdę adekwatna. Biegam w nich po dzikich, leśnych terenach.
Wygląd i kolor
Pierwsze wrażenie: są szersze  niż buty, które przywykłam nosić. I podoba mi się to, gdyż palce nie są ściśnięte, stopa ma swobodę w najszerszym miejscu. Czuje się też dobrą stabilizację stopy.
blog28

Kolor buta – szary melanż w połączeniu z chłodnym różem, do tego pomarańczowe sznurówki bardzo mi pasują, bo mogę takie obuwie nosić do każdego ciucha biegowego. Zresztą, która kobieta nie ma jakiegoś różowego lub pomarańczowego dodatku do ubrania biegowego?;-) Moje ostatnie hitowe połączenie to kurtka Nike Enchanted Impossibly właśnie w odcieniach pasujących do butów, różowa czapeczka i fioletowe spodnie.blog11111

Szary kolor butów ma bardzo dużą zaletę: nie widać na nich zabrudzeń.

blog1

Szary kolor butów ma bardzo dużą zaletę: nie widać na nich zabrudzeń.
Przeznaczenie
To buty do biegania w terenie, nie powinno się w ich używać na twardej nawierzchni, gdyż się po prostu zniszczą, lecz jako testerka musiałam to sprawdzić 🙂 Biegałam w nich po twardej, asfaltowej i chodnikowej nawierzchni, nie ma śladów zdarcia bieżnika. Przeznaczone są dla wszystkich rodzajów stóp. Ja mam neutralną, pasują jak ulał 🙂

Terenówka na wypasie

blog3Gdy planuję długie wybiegania crossowe,  zabieram właśnie te buty. Mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża, świetnie spisują się w błocie i piachu, a także na śniegu. Podeszwa wyposażona jest w bieżnik z wypustkami, dzięki czemu zbyt szybko nie wpadają w poślizg w terenie. Nie oznacza to jednak, że nie są dynamiczne. Gdy biegam interwały w lesie, buty sprawdzają się świetnie. Poziom amortyzacji dzięki poduszkom gazowym i specjalnym piankom jest dla mnie idealny. Buciki śmigają lekko, miękko i dynamicznie.
Drop czyli spadek między piętą, a przodem stopy, wynosi tu 8 mm. Moim Achillesom to odpowiada. Nie obserwuję żadnych bólów czy szczególnego zmęczenia nóg. Biegłam w tych butach ostatnio 46 km jednego dnia i wszystko było ok.
Trenuję w nich od kilku miesięcy, średnio w  tygodniu ok. 50 km, w tym długie crossowe wybiegania 20-30 km. Brak jest większych śladów zużycia, nigdzie się nie przecierają. Mimo, że zdarza mi się w nich biegać po podłożu mieszanym, czyli również po asfalcie, bieżnik cały czas nie ma śladów zużycia, czy zdarcia. Przy  palcach buty posiadają specjalne wzmocnienie, które chroni przed ostrymi kamieniami czy korzeniami.blog111

Język z cholewką nie pozwala na przedostanie się drobnych kamieni do środka buta. Zapiętek bardzo dobrze trzyma stopę. Jest usztywniony i jednocześnie miękki. Kiedy wpadłam w kałużę, but tak szybko nie nasiąkał wodą. Siateczka na zewnątrz buta jest tak gęsta, że stopy nie marzną, nawet gdy jest mocny, zimny wiatr. Koniecznie trzeba napisać o wiązaniu buta. Nie jest standardowe. To system wiązań nazwanych Flywire. Powoduje, że but dobrze opina stopę, a odpowiednia grubość sznurówek sprawia, że buty się same nie rozwiązują. blog88

Za co je lubię?
blog21
W bieganiu buty to podstawa. Te są moimi ulubionymi. Ze względu na wygodę. Bardzo dobrze moje stopy się w nich czują. Nie bez kozery buty te są nazwane Wilde Horse. Niosą Cię, niczym dziki koń po stepie, a Ty możesz się skupić tylko na tej chwili i cieszyć dobrze wykonanym treningiem 🙂

blog10

Buty do biegania Nike Air Zoom Wildhorse 3 Męskie

blog4

Jarek:
W butach marki Nike biegam już od kilku lat. Zawsze bardzo dobrze noga mi się w nich układała i nawet jak już przestały nadawać się do trenowania, to zakładałem je po prostu do użytku codziennego. Nawet w takich bardzo wysłużonych, które miały bardzo duży przebieg wystartowałem w Biegu Rzeźnika. Sprawiły się tam doskonale. Podczas używania ,,Najków”  zawsze miałem wrażenie, że moja stopa sobie w nich wygodnie odpoczywa. Czułem się w nich komfortowo. Te, których używałem do tej pory miały bieżnik uniwersalny. Przyszedł więc czas na takie do biegów crossowych.
Wygląd i kolor
Na początku swojej biegowej przygody wolałem nosić buty w czarnym kolorze. Później mój gust się zmieniał. Obuwie w jaskrawych kolorach kolorach zaczęło mi pasować. Te są szare, jednak zielone wstawki na bokach podeszwy i pomarańczowe logo dodają obuwiu nieco fantazji. Poza tym buty mają przede wszystkim służyć do biegania po terenie crossowym, a więc po piachu, błocie, w deszczu, więc na szarym nie widać tak bardzo zabrudzeń. Spód podeszwy jest pomarańczowy i gdy biegam po śniegu to robi to bardzo fajne wrażenie.blog11

Przeznaczenie
Wiadome jest to, że buty które są dedykowane do biegania w terenie, ale muszą też sprawdzać się na nawierzchni twardej, ubitej, asfaltowej i betonowej. Podczas biegania w górach, czy też w ultramaratonach nieraz zdarza się, że trzeba pokonać ścieżkę, na której znajdują się kamienie albo przebiec przez odcinek trasy wiodący szosą. Dlatego biegacz musi w takich warunkach też czuć się komfortowo, tak samo jak biegając po trawie, czy leśnych ścieżkach. Dlatego nieraz nawet z premedytacją biegałem w nich po asfalcie oraz bieżni stadionowej. Pianka podeszwy daje dobrą amortyzację, a dla mnie najważniejsze jest to, że czuję się komfortowo w takich warunkach. Dobrze mi się biegnie i nie szukam koniecznie miękkiego podłoża. Stopa delikatnie odbija się od powierzchni trasy, po której się przemieszczam dając poczucie lekkości.

blog17Wygoda i użytkowanie
Zawsze w butach marki Nike podobało mi się to, że są szersze i nie opinają zbytnio stopy. To ważne zwłaszcza przy długich wybieganiach oraz podczas treningów w trudnym terenie. Stopa wtedy odpoczywa i nie męczy się zbyt szybko. Mam płaskostopie, więc ciekaw byłem jak będę się czuł w tych butach. Dość szybko moja stopa ,,dogadała się” z Wildhors’ami. Jeśli wybieram się na trening, to z chęcią po nie sięgam, bez wyjątku na jaki bieg się wybieram i w jaki teren. Przede wszystkim w bucie noga jest bardzo dobrze trzymana. Ważne, że but nie opina ciasno stopy, ale też nie czuć zbytniego luzu.

blog19Ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas długich zbiegów. Odkąd zacząłem biegać moje palce u stóp zawsze były bardzo opuchnięte po długim wielokilometrowym biegu. Teraz, gdy przemierzam szlaki w tym modelu marki Nike, stwierdzam że jest lepiej. Biegam przeważnie po bardzo ,,dzikich” terenach. Często przedzieram się przez gęsty las, po trawie, zbaczam ze ścieżek, pokonuję podmokłe tereny i trasy czasami prawie w całości pokryte kałużami. Trenuję bez względu na pogodę, czyli również w deszczu. Dlatego potrzebowałem butów, które nie będą zbyt szybko przemakać. Wildhorsy mi to zapewniają dzięki specjalnym wzmocnieniom na przedzie buta. Mam czasami tendencje do zaczepiania czubkiem o kamienie i podłoże i takie usztywnienie bardzo mi odpowiada. Jeśli buty przemokną, to dość szybko wysychają.

blog12

Oddzielną sprawą są sznurówki. Zawsze podczas startu w zawodach, czy też na trening zawiązuję je na dwa razy, żeby się nie rozwiązały. Oczywiście nie raz zdarzyło mi się o tym zapomnieć i niestety rozwiązywały się. W tym modelu nie ma takiego problemu. Mogę zawiązać tylko na raz i tak będą trzymać wiązanie bardzo dobrze, a ja nie muszę się stresować, że będę musiał się zatrzymać i wytracić prędkość.

Przyczepność
blog18Ta cecha jest jedną z najważniejszych dla biegaczy, którzy muszą przemierzać tereny różnym ukształtowaniu. Podstawowa cecha to taka, że podeszwa dobrze trzyma się nawierzchni. Trenowałem w Wildhors’ach jesienią oraz zimą. Biegałem po suchym podłożu, ale też w deszczu, błocie, śniegu i zmrożonej nawierzchni. Podczas długich wybiegań z premedytacja próbowałem wpadać w poślizg. Nigdy nie zdarzyło się, żebym się przewrócił lub wpadł w poślizg, który mógłby spowodować upadek. Buty zawsze wyhamowywały pęd. Przy pokonywaniu zaśnieżonych lub zabłoconych terenów wypustki na podeszwie minimalizują przyczepianie się błota i śniegu.

blog16To jest bardzo ważne, bo w innym przypadku po prostu nie spełniałyby swojej roli i po pewnym czasie o wypadek i poślizg byłoby nietrudno. Mogę więc stwierdzić, że ten nie za bardzo agresywny bieżnik nadaje się na trasy o różnym podłożu. Poczucie stabilności na trudnym terenie pozwala na komfort biegu i nie wytracanie tempa.
Za co je lubię?
To buty, które spodobają się osobom przemierzającym dalekie trasy. Sprawdzą się w terenie i co najważniejsze zapewniając dobra przyczepność, pozwolą na bezpieczne poruszanie się po każdym rodzaju terenu. Dla mnie ważny jest komfort i buty, które kupuję muszą u mnie przejść ,,test emocji”. Zawsze go robię, gdy się ubieram. Jeśli się krzywię na samą myśl przed założeniem to znaczy, że coś z taką rzeczą jest nie halo.
blog26
Może jest zbyt ciasna, albo mnie uwiera lub kolor nie taki jest jak trzeba. Jednak kiedy w duchu, aż się sam do siebie uśmiecham, gdy zakładam tą rzecz, to wiadomo, że noszenie jej jest po prostu wielką  przyjemnością. Jak jest z butami do biegania Nike Air Zoom Wildhorse 3 M? A jak ma być? Kiedy je zakładam jestem zadowolony!

blog9

Zdjęcia wykonano, m.in. w Sklepie Biegowym w Olsztynie.