Tagi

, , , , , ,

1

Okulary do biegania Arctica S-199 Pursuit
Ela:
Od jakiegoś czasu szukałam dobrych, wygodnych i ładnych okularów, w których mogłabym biegać. Podczas treningów i zawodów używam soczewek kontaktowych, więc bardzo ważna jest dla mnie ochrona oka przed kurzem, owadami oraz promieniami słonecznymi.
Okulary Arctica S-199 spełniają te zadanie. Przeznaczone są nie tylko do biegania, ale również świetnie sprawdzą się podczas jazdy na rowerze i innych aktywności na świeżym powietrzu.
Jarek:
IMG_20160430_103622 Nie biegałem do tej pory w okularach. Zawsze obawiałem się, że zauszniki będą mnie uwierać i obcierać uszy podczas wielokilometrowego pokonywania różnych tras i bieg będzie mordęgą. Myślałem też, że na nierównościach okulary mogą po prostu spaść mi z nosa co niepotrzebnie narazi mnie na stres. Postanowiłem jednak spróbować pobiec w modelu Arctica S-199 Pursuit i spróbować jak to jest.

 

 

 

Wygląd

b11

 Ela:

Oprawka okularów jest wykonana z poliwęglanu, a więc bardzo trwała, elastyczna i odporna na uszkodzenia. Wybrałam kolor biały z czerwonymi wstawkami. Design jest typowo sportowy. Wyglądają bardzo profesjonalnie i takie właśnie są.

 

Jarek:b8

Lubię niebieski kolor i moje okulary mają takie właśnie wstawki. Od razu spodobał mi się ich wygląd. Pełna profeska, szyk i dodatkowo elegancja.

 

 

 

 

 

Użytkowanie

 Ela:

chmielewski-6

fot. Jakub Chmielewski Fotografia

W czasie biegu bardzo ważne jest, żeby nic nie przeszkadzało i nie rozpraszało. Zauszniki są miękkie i wygodne. Gumowe noski okularów świetnie przylegają do skóry, jednocześnie sprawiając, że nie poci się ona w tym miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

chmielewski-5

Fot. Jakub Chmielewski Fotografia

Jarek:

Biegamy w zróżnicowanym terenie. Na pierwszy trening w okularach Arctica wybraliśmy się na szybki interwałowy bieg połączony z ganianiem po leśnej, przełajowej trasie. Poza tym poćwiczyliśmy trochę dźwigając kłody drzewa (przed zawodami biegu z przeszkodami) i okulary spisały się bardzo dobrze. Słońce wtedy mocno świeciło, więc bardzo dobrze chroniły nasze oczy przed jego promieniami. Ani razu się nie zsunęły, przylegając delikatnie. Nie urażały, a jednocześnie nie powodowały obawy, że zaraz spadną na podłoże. Czułem się w nich komfortowo.

Szkła

 b13Ela:
To dla mnie najważniejsza rzecz. Miałam już kilka sportowych okularów przeciwsłonecznych. Po jakimś czasie odnosiłam wrażenie, że przejrzystość szkieł nie jest już taka, jak bym tego oczekiwała. Te w okularach arctica są z poliwęglanu, czyli odporne na zarysowania. Po miesiącu używania praktycznie na każdym treningu, szkła są przejrzyste, jak w pierwszym dniu, gdy po raz pierwszy założyłam okulary. Ogromną zaletą szkieł jest to, że nie parują. Sprawia to specjalna powłoka antifog, którą są pokryte od wewnątrz. Szkła mają taki kształt, że chronią od słońca również po bokach.

Jarek: Podczas zawodów przy słonecznej pogodzie zawsze na punkcie żywieniowym, wylewam na głowę wodę dla ochłody. Kilka kropel spadło na szkła, ale widoczność się nie pogorszyła, bo wilgoć dość szybko odparowała nie pozostawiając żadnej mgiełki. Moje obawy z tym związane przed biegiem okazały się bezpodstawne.

mariusz ciesielski-1

fot. Mariusz Ciesielski

Ela:
Z lekką obawą podchodziłam do okularów z wymiennymi szkłami. Ponieważ noszę okulary na co dzień, nie wyobrażam sobie, żeby soczewka w nich była ruchoma. Bałam się, że będzie wypadać. Nic z tych rzeczy. Wymiana szkieł jest łatwa, a same szkła bardzo dobrze trzymają się oprawki.

b9

Jarek:

Na początku wydawało mi się, że przy wymianie mogę uszkodzić okulary, ale nic z tych rzeczy. Trzeba trochę wprawy, aby za każdym razem płynnie je wkładać i wyjmować, jednak nie nastręcza to wielu trudności. Trzeba je wcisnąć, żeby nie wypadły z oprawek podczas użytkowania. Charakterystyczny trzask podczas wykonywania tej czynności informuje nas, że dobrze weszły i trzymają się solidnie.

 

Ela:

W komplecie są szkła z powłoką Revo (efekt kolorowego lustra od zewnątrz, zwiększa odbicie promieni słonecznych) oraz przyciemniane – kategoria 3, czyli chronią przed intensywnym światłem słonecznym 8-18%  (przepuszczalność światła przez soczewkę). Mają filtr UV – 400.

Dodatkowo otrzymaliśmy szkła żółte, które wzmacniają kontrast widzenia przy pochmurnej pogodzie. Biegałam w nich po lesie w dzień pochmurny. Rzeczywiście, widoczność jest wtedy lepsza.

Jarek:

Podczas przemierzania wielu kilometrów niejednokrotnie byłem narażony na to, że coś wpadnie mi do oka i tak rzeczywiście bywało. Jako, że do tej pory nie byłem użytkownikiem okularów, ciekawy byłem po co mi one przy pochmurnej pogodzie. No i już wiem, właśnie po to, aby chronić moje oczy przez nieproszonymi ,,gośćmi” typu muszki, kurz, gałązki drzew w leśnej gęstwinie itp.

 Dodatki

 Ela:
13323896_10206716596014794_1977898625_o

W komplecie z okularami jest też specjalna taśma z gumowymi końcówkami, którą można przyczepić do zauszników, aby okulary nie spadły np. podczas wyskoków czy wstrząsów. Ja podczas biegania nie używam taśmy, gdyż okulary stabilnie  się trzymają.

Do okularów dołączone jest poręczne etui oraz woreczek z mikrofibry, który świetnie może służyć za ściereczkę do okularów.

13321011_10206716702897466_2018401962_o

13334802_10206716713137722_197284923_o

13351025_10206716702777463_938924324_o

Jarek:
Czasami tak się zdarza, że chcę na chwilę zdjąć okulary. Nie muszę ich zakładać na głowę i martwić się czy z niej nie spadną. Wcześniej mogę przytwierdzić taśmę z materiału do zauszników i kiedy tylko chcę zdjąć okulary, zsuwam je na tors cały czas mając je przy sobie. To duża wygoda.

 

 Podsumowanie

Ela:
W okularach przeciwsłonecznych Arctica trenuję i biegam podczas zawodów. Sprawdziły się świetnie, a ja czuję się w nich komfortowo. Bardzo dobrze trzymają się, mimo iż nie mają określonego rozmiaru (damski, męski lub S, M, itp). Chronią przed słońcem oraz owadami, kurzem i pyłkami, które mogą wpaść do oka podczas biegu, zwłaszcza w lesie.
Bardzo polubiłam te okulary, są ładne i wygodne.

Jarek:
Wcześniej nigdy nie sądziłem, że mogę polubić chodzić, czy też biegać w okularach. Teraz jednak tak jest. Nie tylko dobrze się sprawdzają podczas aktywności fizycznej, ale również świetnie wyglądają. Ja lubię je, a one mnie i dobrze nam ze sobą :-).
Polecamy wszystkim biegaczom, rowerzystom i triathlonistom okulary sportowe marki Arctica.

b7