Tagi

, , , , , , , , , , , ,

Gdy zaczęłam uczestniczyć w zawodach na dystansie dłuższym niż maraton, ważną kwestią dla mnie było, jak utrzymać energię i nie odwodnić się podczas tak długiego wysiłku. Ponieważ zaczęłam od dystansu 80 km, to wiadomo było, iż to nie przelewki, a kwestia picia i jedzenia podczas biegu to ważna sprawa.

2Od razu nasuwało się pytanie: gdzie to wszystko pomieścić? Zwykle na maraton brałam dwa, trzy żele w kieszeń, odżywiałam się przeważnie na punktach.
Jednak góry i długie dystanse to zupełnie inna sprawa. Tu należy wszystko zaplanować, bo przypadkowość może prowadzić nas donikąd, a w najgorszym wypadku do szpitala…

Dlatego od razu, gdy zdecydowałam się na start w ultramaratonie wiedziałam, że będzie mi potrzebny plecak przeznaczony specjalnie dla biegaczy. Podczas zawodów miałam możliwość biegania w dwóch różnych. Co do pierwszego nie byłam zadowolona ze względu na trudność w zamykaniu bukłaka na wodę, a drugi był po prostu nie dopasowany do mnie, za duży i za luźny. W  czwartym  moim starcie w górskim ultramaratonie, dzięki Sklepowi Biegowemu w Olsztynie testowałam plecak Salomon S-LAB ADV SKIN 5SET.

blog22

Jaki on jest, każdy widzi… 111

Mój plecak to wersja z edycji limitowanej Salomona. Jest koloru jaskrawo zielonego, nie spotykałam się z takim wcześniej w sklepach. Podoba mi się, lubię takie żywe kolory. Zawsze to lepsza widoczność na szlaku, czy na drodze.

blog6

Szelki i część plecaka, która przylega do ciała są uszyte w całości z siateczki, obszytej miękką, elastyczną lamówką, dzięki temu nie obcierają ramion.

Co on w sobie ma…kpl
Plecak posiada dużo kieszeni, gwizdek (bardzo ważna sprawa w górach, a na niektórych biegach wyposażenie niezbędne), w komplecie są bidony typu softflask, folia NRC oraz termiczne opakowanie na bukłak z wodą.

blog100

Do plecaka można przyczepić kije trekkingowe. Mocuje się je za pomocą elastycznych tasiemek umieszczonych w prawym górnym oraz lewym dolnym rogu. Kije stabilnie się trzymają, o ile dość mocno i solidnie je przyczepimy. To dobre rozwiązanie, które możemy zastosować podczas górskich wędrówek i marszobiegów, chociaż trochę czasu na to stracimy. Podczas zawodów jednak, nie jest to najlepsze wyjście, bo przecież każda minuta jest cenna.

Niczym druga skóra…

1a

blog13

Dopasowanie  to niewątpliwie ogromna zaleta tego plecaka. Ponieważ  ma on formę kamizelki, dobieramy o do siebie, jak część ubrania. Należy jedynie dopasować go do  swojego rozmiaru sylwetki. Dlatego przed zakupem dobrze jest plecak przymierzyć. Jest to bardzo istotne, gdyż w szelkach plecaka nie ma regulacji. Za pomocą elastycznych tasiemek, które znajdują się pomiędzy szelkami i umiejscowionych na nich plastikowych zaczepów, dopasowujemy plecak do swojej sylwetki.

616

Jest to też wygodne podczas biegu, gdy zmienia się np. pojemność plecaka, jeśli zdejmiemy kurtkę lub opróżnimy bidony. W takim wypadku możemy jednym ruchem ściągnąć lub poluzować tasiemki z przodu i już plecak znów jest dopasowany. Nic się nie przesuwa i nie obciera. Plecaki są dostępne w wersjach M/L, L/ XL.
Kieszenie, kieszonki…
W plecaku jest mnóstwo kieszeni i kieszonek, zamykanych również na zamek. Z przodu na szelkach kamizelki plecaka umiejscowione są kieszenie na miękkie bidony Softflask 0,5 l.

7

Dla mnie jest to bardzo wygodne i lepsze rozwiązanie niż napełnianie bukłaka (który można włożyć z tyłu plecaka w kieszeń) płynem, co zajmuje mi zbyt dużo czasu podczas zawodów. Zdecydowanie wolę softflaski.  Wkłada się je do kieszonek i zabezpiecza pętelką z gumki, żeby nie podskakiwały podczas biegu. Dlaczego jeszcze tak lubię softflaski? Nie trzeba ich wyjmować, wystarczy lekko schylić się do ustnika, lekko go przygryźć i docisnąć bidon. Kiedy ubywa z nich płyn, robią się mniejsze, można je zwinąć i schować do kieszeni, nie zajmują wtedy dużo miejsca.  Softflaski Salomon sprawdzają się również jako zwykłe bidony podczas zwykłych treningów, do trzymania w ręce.

Z prawej strony na górze szelki jest mała kieszonka zapinana na zamek błyskawiczny. Można w niej umieścić dokumenty lub pieniądze. Na lewej szelce jest kieszonka bez zamka, ale z klapką z materiału, dzięki której nic z niej nie wypadnie. Po lewej stronie znajduje się mały gwizdek. Umiejscowiony jest tak, żeby w razie niebezpieczeństwa szybko zbliżyć go do ust.

100

Pod kieszonkami na bidony z obu stron są duże kieszenie, gdzie można włożyć  np. żele, batony energetyczne, czy  suplementy w postaci tabletek solnych jeśli chcemy je zażyć w trakcie biegu. Z boku plecaka znajdują się kieszonki zapinane na suwak. Z tyłu, u dołu przez całą szerokość kamizelki przebiega duża kieszeń. Ja zwykle wkładam tam banana lub jedzenie „na później”, które otrzymałam na punkcie odżywczym.

9 Natomiast u góry plecaka jest jeszcze jedna kieszeń, na bukłak z płynem, co opisywałam wyżej. Ponieważ ja wolę softflaski, które znajdują się w kieszeniach z przodu, zwykle wrzucam tam kurtkę, okulary przeciwsłoneczne w etui, czy telefon komórkowy (jest tam jeszcze oddzielna mała kieszonka która go pomieści).

Dlaczego właśnie ten?

Po przemoczeniu plecak bardzo szybko schnie, jednak nie jest wodoodporny. Z tego względu zwykle podczas biegu wszystkie rzeczy, którym szkodzi wilgoć umieszczam w woreczkach foliowych  (telefon, mapy, pieniądze i dokumenty).

Plecak jest jasnego koloru i dosyć szybko ulega zabrudzeniom (żele, czy czekolada lub błoto). Prałam go  już kilka razy, bez uszczerbku dla niego, tj. nie odkształcił się i nie wypłowiał.

fot-p-dymus

fot. Piotr Dymus

Plecak Salomon to doskonały wybór dla osób, które biegają długie dystanse. Ja zabieram go na dłuższe wycieczki biegowe i na treningi powyżej 20 km.  Jest lekki, ładny i wygodny. Mam gdzie włożyć telefon komórkowy, picie oraz coś na ząb, bez uszczerbku dla swojego komfortu biegania.

222