Tagi

, , , , ,

Byliśmy bardzo ciekawi butów marki Craft. Firma ta do te pory nie zajmowała się produkcją obuwia. Natomiast z jej odzieżą mieliśmy kontakt już wcześniej i bardzo sobie chwaliliśmy legginsy, bieliznę, rękawiczki, czapki, koszulki i świetne kurtki. Jakość była zawsze na wysokim poziomie, bardzo dobra termoaktywność i wygoda w użytkowaniu. Dlatego bardzo się ucieszyliśmy, że będziemy mieli możliwość przetestowania dwóch modeli: V175 Fuseknit W (damskie), malinowe oraz V175 Lite M II (męskie), czerwone.

Jarek:

Nosiłem i przetestowałem wiele par butów. Niektóre robiły na mnie dobre pierwsze wrażenie, jednak po przymierzeniu moja stopa czuła się niekomfortowo. Zdarzyło się, że nawet po zakupie zwróciłem do sklepu obuwie, bo po prostu po użytkowaniu pojawiały się dolegliwości. I nauczyłem się, że jeśli myśląc o założeniu butów na mojej twarzy pojawia się uśmiech, to znaczy, że jest komfort i będę ich używał nawet na co dzień, a nie tylko podczas treningów. Z tymi właśnie tak jest. Po prostu mi pasują.
Dynamika

Opływowy kształt wskazuje, że są to buty do szybkiego biegania. Podczas testów już pierwszego dnia czułem dobrą amortyzację. But nieźle odbijał się od podłoża, a ja mogłem wykonać jakościowy bieg progowy. But świetnie pracował i czułem, że można w nim szybko biec. To dlatego, że dwuwarstwowa podeszwa środkowa jest wykonana z pianki, która amortyzuje przy opadaniu stopy na podłoże i natychmiast oddaje włożoną energię. Można nieźle śmigać. I rzeczywiście tak jest. Jak chcę wykonać jakościowy trening, interwały, czy bieg ciągły bez zastanowienia ubieram V175 Lite M II.

Stabilizacja

But jest przeznaczony do biegania po utwardzonej nawierzchni. Jednak zawsze może się zdarzyć, że asfalt będzie zmoczony deszczem. Otóż model V175 Lite M II dobrze sobie radzi z takimi niespodziankami, dzięki zewnętrznej warstwie Vibram Megagrip na podeszwie.
Bardzo dobrze trzyma się nawierzchni, blokuje solidnie i eliminuje zjawisko poślizgu. Jeśli wbiegałem na teren, gdzie na podłożu było mnóstwo małych kamyków, to nie przywierały do butów, również dzięki Vibramowi. Czuję się w nich bezpiecznie na śliskim podłożu. Oczywiście nie piszę, tu o oblodzonych nawierzchniach zimową porą. Ważne jest to, że buty zapewniają bardzo dobrą przyczepność i stabilizację.
Komfort stopy

Wyściółka wewnątrz jest miękka. Pot jest dobrze odprowadzany na zewnątrz. W trakcie, czy po treningu nie czuję dużej wilgoci. Skóra ma zapewniony właściwy przewiew, a stopa komfort, również dzięki anatomicznej budowie butów. Palce mają właściwy stopień luzu, więc po treningu nie były poobcierane i nie pojawiały się bąble.
Szczegóły, które mają znaczenie

Lubię, kiedy sznurówki są długie. Nie mam wtedy problemu z zawiązaniem ich na dwa razy, co daje mi pewność, że się nie rozwiążą. Język nie jest zbyt duży i dzięki temu dobrze leży, nie przesuwa się i nie przeszkadza biegaczowi. Ważną cechą jest niska waga butów. Są lekkie dzięki materiałowi, z którego są wykonane. Podczas długiego wybiegania ma to duże znaczenie. W bucie moja stopa nie pociła się zbytnio. Ten efekt został uzyskany dzięki miękkiej i bezszwowej cholewce. W tym obuwiu nie będzie nam ani za zimno, ani zbyt gorąco, czy wilgotno od potu. Amortyzacja pozwala na solidne odbicie od podłoża. To zapewnia nie tylko materiał, z którego została wykonana podeszwa, ale także dodatkowa pianka w wyjmowanej wkładce. Rzeczywiście podczas użytkowania na amortyzację nie można narzekać. Bieżnik oddaje cały dynamizm buta, dzięki czemu energia jest odpowiednio oddawana po uderzeniu stopy w podłoże.

Moja opinia  

Buty Craft V175 Lite M II są teraz moimi ulubionymi, jeśli chodzi o bieganie po płaskich i utwardzonych nawierzchniach. Moja stopa czuje się w nich tak komfortowo, że zakładam je nawet do użytku codziennego. Pasuje mi też czerwony kolor, a białe kropeczki z logo producenta świetnie kontrastują z całością. Po prostu lubię w nich trenować.