Tagi

, , ,

W samym sercu Kaszub, we Wdzydzach, co roku odbywa się Festiwal Biegów Polski Północnej. Tutaj, co roku, biegacze startując w pięciu biegach walczą o tytuł Hard Runnera.

Długi czerwcowy weekend 2021 to była ciekawa nasza przygoda z bieganiem. Pięć startów w zawodach w ciągu trzech dni to niezłe wyzwanie, nawet dla ultramaratończyków 🙂 Znajomi namawiali nas, żeby wziąć udział, opowiadali, że zwykle tym biegom towarzyszy duży upał, wspaniała atmosfera i dobra zabawa. W ostatniej chwili zapisów zdecydowaliśmy się więc 🙂 I nie żałujemy. Wszystko się sprawdziło 🙂

Legendy mówią, że biegacze rezerwują tu noclegi jeszcze w styczniu, a my znaleźliśmy nocleg w Karczmie „Zagość” zlokalizowanej na terenie Muzeum 🙂 w której był jedyny wolny jeszcze pokoik do wynajęcia :-). Warto zaznaczyć, że ten obiekt muzealny to karczma pochodząca z Rumi.

Oczywiście, nie obyło się bez lokalnych przysmaków kaszubskich, np. ruchanek oraz zwiedzania Skansenu w przerwie między biegami. Położony jest nad brzegiem jeziora Gołuń, a otacza go las. Kaszubskie chałupy, wiatraki, kościoły, odtworzone wnętrza budziły nasze zaciekawienie.

W piątek wieczorem, o 19.30 – wystartowaliśmy w biegu na dystansie 15 km, – leśną, kamienistą, piaszczystą i bardzo uroczą trasą. Oboje postanowiliśmy, że będą to dość szybkie starty, gdyż przygotowujemy się do dłuższych dystansów. Rzuciliśmy się na ten bieg i rywalizację, gdyż głodni byliśmy startów 🙂 Mocno więc pobiegliśmy te 15 km, pomimo upału i mimo, iż tydzień wcześniej dużo daliśmy z siebie w innych zawodach – Ela na dystansie 50 km, Jarek 23 km w Festiwalu Ultraway. No i wyszło bardzo fajnie: Ela zajęła 3 miejsce w kat. wiekowej 🙂

Drugi dzień od razu rano start na 10 km, a o 14:00 start na 5 km. Bardzo duży upał zweryfikował nasz zapał, w samo południe w lesie naprawdę mocno przygrzewało. Poza tym odczuwało się trochę krótką regenerację po wczorajszym wieczornym biegu.

____________

Niedziela to start Półmaratonu Stolema oraz Kaszubskiej mili. Zdecydowaliśmy, że półmaraton pobiegniemy razem. Okazało się, że Ela mogła powalczyć o miejsce w kategorii. Upał już od samego rana dawał się we znaki, trasa pagórkowata, po piachu, kamienista, szutrowa, mało cienia. Jarek dbał o picie i jedzenie, walczył z Eli kryzysami 😅 Pilnował tempa, nalewał wody do bukłaka na punktach, potem musiał Elę dogonić, ciągnął za rękę pod górki, polewał wodą, motywował, a gdy jakaś zawodniczka się zbliżała, kazał przyspieszać 😜 I udało się – wyprzedziła dziewczyny w swojej kategorii wiekowej zajmując 2 miejsce 🙂

Kaszubska Mila to ostatni bieg, prawie w samo południe, bo o 14.00 – w pełnym słońcu. Po trawie, po lesie, piachu i szutrze, trochę pod górkę 🙂 Ela rzuciła wszystkie siły na ten bieg i wygrała w swojej kategorii.

Fantastycznie było znów poczuć klimat zawodów sportowych, spotkać biegową brać, poznać wielu nowych przyjaciół.

Organizacja biegów na Festiwalu była na świetnym poziomie, orgowie stanęli na wysokości zadania walcząc z upałem – było bardzo wiele punktów z wodą na trasie, dzięki czemu nie zagotowaliśmy się w tym upale :), trasy były dobrze oznaczone, wszędzie widać było wolontariuszy, pomagali strażacy, była świetna obsługa medyczna. Po każdym biegu kucharz serwował pyszne posiłki regeneracyjne. Wielkie dzięki 🙂

W sobotę po zmaganiach na 5 km odbyły się jeszcze biegi kobiet i mężczyzn na Piwną Milę 🙂 w których my akurat nie braliśmy udziału, ale aktywnie kibicowaliśmy. Także Bieg Przebierańców wzbudzał niemało emocji, gdyż przebrania były tak pomysłowe, że trudno było wybrać te najciekawsze. Jednak grupa biegowa Energy Kaczory przebrana za więźniów i policjantki skradła wszystkim kibicom serducha!

W sobotę również miały miejsce biegi dla najmłodszych – fantastycznie, że organizatorzy również zadbali o to, by dzieci mogły pobiegać! 🙂 Wielkie brawa!

Za rok na pewno tu wrócimy.

Wszystkie biegi biegaliśmy w butach Topoathletic, Ela w Magnifly3, a Jarek w Ultraventure Pro oraz w Ultrafly3

Nasze wyniki:

Ela:

15 km: 1:14:43 (3 m. w kat.), 10 w open K

10 km: 54:56 (13 m w kat.)

5 km: 26:54 (5 m. w kat)

Półmaraton Stolema: 1:58:54 (2 m. w kat.), 13 w open K

Kaszubska Mila: 7:34 (1m. w kat.), 9 w open K

Jarek:

15 km: 1:11:16

10 km: 48:49

5 km: 22:57

Półmaraton Stolema: 1:58:55

Kaszubska Mila: 7:01

Jesteśmy Hard Runnerami 2021!