Tagi

, , , ,

Większości turystów Grecja kojarzy się z bezkresnym morzem, złotymi plażami oraz beztroskim relaksem. I tak jest – jeśli ktoś chce oddać się spokojnemu wypoczynkowi, to jedna z greckich wysp będzie na pewno doskonałym wyborem na wakacje. Jednak coś dla siebie znajdą w Grecji także miłośnicy biegania – wokół najpopularniejszych tamtejszych kurortów znaleźć można liczne trasy biegowe, położone bardzo malowniczo.

Na początek kilka słów ostrzeżenia. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że jadąc do Grecji w środku lata czekać nas tam będą temperatury sięgające 40 stopni. W takich warunkach biegać powinny raczej tylko osoby mający już doświadczenie treningowe i niezłą kondycję. O wiele chłodniej bywa jednak w Grecji zarówno o porankach, jak i wieczorami – wówczas warunki treningowe są bardziej znośne.

Nie można zapominać, że Grecja to nie tylko piękne plaże, ale dość wysokie góry. Można więc tam przeprowadzać naprawdę solidne, wymagające treningi górskie. A oto trzy przykłady tras biegowych na najpopularniejszych wśród turystów greckich wyspach.

Kreta

Na największej greckiej wyspie, czyli na Krecie, znana trasa biegowa znajduje się w gminie Apokoronas, gdzie regularnie odbywa się nawet impreza sportowa „Biegaj z Koiliaris”. Przygotowywane są wówczas trzy trasy biegowe – dwie rekreacyjne, o długości 3,5 oraz 6 kilometrów oraz bardziej zaawansowana – o długości 13,5 kilometra. Wszystkie one prowadzą wokół przepięknej, bujnej roślinności znajdującej się wzdłuż rzeki Koiliaris. Najdłuższa trasa rozpoczyna się na wybrzeżu Kalives, następnie biegnie przez wioskę Armenoi i kończy się na głównym placu miejscowości Stilos.

Najbliższym dużym ośrodkiem turystycznym tego regionu jest oddalona o około 20 kilometrów Chania, gdzie znajdują się liczne hotele o różnym standardzie, zapewniające komfort wypoczynku (zobacz wycieczki na Kretę z lądowaniem w Chanii lub Heraklionie). W takich miejscach, jak Almyrida Beach, Atlantica Kalliston Resort & Spa oraz Domes Zeen a Luxury Collection Resort Chania można skorzystać m.in. z zabiegów regeneracyjnych i SPA, idealnych po wysiłku biegowym.

Kos

Wyspa Kos jest świetnym miejscem do odbywania treningów biegowych na plaży. Zaledwie 11 kilometrów od stolicy położona jest plaża Tigaki – jedno z najpiękniejszych miejsc do wypoczynku i… biegania. Plaża ma bowiem aż 10 kilometrów długości i pokryta jest drobniutkim, białym piaskiem, po którym biegać można nawet boso. Z plażą Tigaki łączy się plaża Marmari, gdzie po treningu można odpocząć na leżakach i zjeść coś pysznego w jednej z tamtejszych tawern.

Inne, mniejsze, ale także piaszczyste plaże na wyspie Kos doskonale nadające się do biegania to m.in. Paradise Beach (na południowo-zachodnim wybrzeżu) oraz Kavo Paradiso Beach – około pół godziny od wioski Kefalos, na południu wyspy.

Zakynthos

Jeśli chcemy pobiegać po bardzo wymagających górskich terenach, idealny będzie Zakynthos – wokół znajdujących się tam hoteli są co prawda drogi asfaltowe, ale wystarczy oddalić się od hotelu o kilka kilometrów i już pojawiają się strome, górskie żwirówki. Bazą wypadową może być miejscowość Laganas – stamtąd biegnie się do Lithaki i tam skręca w lewo do Keri Beach (około 7 kilometrów) albo w prawo w góry (około 12 kilometrów, z czego 8 kilometrów to ostry podbieg). Ze względu na wysokie temperatury, koniecznie trzeba mieć ze sobą bidon z wodą lub trochę pieniędzy, by kupić napój po drodze.

W Grecji można spędzić wakacje spokojnie i błogo, ale też aktywnie – nie przecież złej pogody albo złych warunków do biegania. Jest tylko zbyt słaba motywacja 😊 Szkoda tylko, że pogoda w Grecji nie sprzyja morsowaniu 😉