Tagi

, , ,

Bieganie jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Biegają kobiety i mężczyźni, osoby młode i seniorzy, amatorzy i zawodowcy. Biegać można po parku, lesie lub osiedlowych uliczkach. Bieganie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Zatem… jak zacząć biegać i nie zniechęcić się po pierwszym treningu? Przedstawiamy garść przydatnych porad.

Bieganie to nie tylko wielkie zawody lekkoatletyczne, wielkie pieniądze dla najlepszych zawodników i zakłady bukmacherskie na wyniki różnego rodzaju mityngów oraz mistrzostw. Bieganie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najłatwiej dostępnych sportów na świecie. Nie wymaga nakładów finansowych, można je uprawiać w zasadzie wszędzie i nie potrzeba do tego długich tygodni specjalistycznych przygotowań pod okiem trenerów. Oczywiście nie oznacza to, że można zacząć biegać kompletnie bez przygotowania. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać!

1. Idź do lekarza

Przed rozpoczęciem każdej aktywności fizycznej warto odwiedzić lekarza rodzinnego i skonsultować z nim, czy nasz stan zdrowia pozwala na podjęcie regularnych treningów. Czasami bieganie może być niewskazane osobom z przewlekłymi schorzeniami układu ruchu, nieustabilizowanym nadciśnieniem albo schorzeniami serca. Lekarz niekiedy zleca wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, spirometrii albo EKG. I naprawdę nie jest to przesada…warto też poprawić naszą odporność.

2. Zacznij od marszobiegu

Biegania nie zaczyna się od maratonów – jeśli ostatni raz biegaliśmy w szkole na lekcjach wychowania fizycznego, trening należy rozpocząć od marszobiegu, czyli przeplatania spokojnego truchtu oraz marszu. To jak długo będziemy w stanie wykonywać marszobieg, zależy od naszej kondycji, ale na początek ogólnie wystarczy 20 minut wysiłku. Najlepiej jeśli jest to 10 minut truchtu i 10 minut marszu, ale tę proporcję można oczywiście modyfikować. Zacząć warto od trzech tego typu sesji treningowych w tygodniu, a w kolejnych tygodniach wydłużać je o 5 minut i starać się więcej truchtać niż maszerować.

3. Dobierz tempo biegu do swoich możliwości

Bardzo często spotykanym błędem wśród początkujących biegaczy jest narzucanie sobie zbyt szybkiego tempa podczas pierwszych treningów. Nie spieszymy się, nie pędzimy, truchtamy powoli, z nogi na nogę, starając się zyskać pełną świadomość ruchów wykonywanych przez całe ciało. Bieg jest dla człowieka naturalną czynnością, ale… przez współczesny siedzący tryb życia nasze ciała często o tym „nie pamiętają”. Ogólnie można stwierdzić, że tempo zaczynającej treningi biegowe zdrowej osoby oscyluje wokół 6-8 minut na kilometr, ale oczywiście jest to indywidualna kwestia.

4. Dobierz odpowiedni sprzęt

Co prawda sprzęt nie biega, ale może mieć ogromny wpływ na komfort treningu. Jeśli chodzi o odzież, to początkowo naprawdę do biegania wystarczą zwykłe legginsy, dres albo krótkie spodenki i bawełniana koszulka. W profesjonalne stroje i bieliznę termoaktywną inwestujmy później, gdy będziemy mieć pewność, że treningi weszły nam w nawyk. Więcej uwagi trzeba jednak poświęcić obuwiu – bieganie w trampkach nie jest najlepszym pomysłem… Buty do biegania powinny mieć odpowiednio zaprojektowaną cholewkę utrzymującą stabilność stawu skokowego oraz podeszwę amortyzującą każdy krok.

5. Zainteresuj się bieganiem jako dyscypliną sportu

Nie bez przyczyny mówi się, że lekkoatletyka to królowa sportu, a biegi na różnych dystansach są jej najpopularniejszą konkurencją, budzącą ogromne emocje wśród kibiców na całym świecie. Warto wybrać się na mityng lekkoatletyczny, obejrzeć dużą mistrzowską imprezę w telewizji – Polsat Premium czy Canal+.

6. Zakłady sportowe na wydarzenia biegowe

Można też pokusić się o postawienie zakładów bukmacherskich na bieganie. Mają je w ofercie wszyscy legalni polscy bukmacherzy jak Fortuna, STS czy Betclic. Z bonusem na start typowanie jest proste i emocjonujące, a przy okazji można zgarnąć od operatorów różnego rodzaju premie z kodem promocyjnym. Dodatkowe pieniądze na obstawianie zakładów pozwalają minimalizować ryzyko. Dla graczy na start dostępny jest także zakład bez ryzyka (cashback) – to kupon ze zwrotem pieniędzy po przegranej.

Bieganie niesie ze sobą mnóstwo korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Pomaga utrzymywać prawidłową wagę, wzmacnia mięśnie, poprawia pracę układu krążenia, pozwala się odstresować. Zachęcamy wszystkich, by przynajmniej spróbować – to naprawdę niewiele kosztuje!