Tagi

, , , ,

3Jarek:
Dzięki współpracy z portalem Tri-Fun.pl miałem możliwość sprawdzenia jak sprawuje się w ,,boju” prawdziwie męska ,,maszyna” jaką jest ten zegarek dla aktywnych facetów. Prawdziwie męski i surowy design od razu robi wrażenie solidnego sprzętu. Przede wszystkim byłem ciekaw opcji z mapami oraz dotykowego ekranu. Tak więc od razu po otrzymaniu przesyłki przystąpiłem do badania ,,obiektu”.

 Pierwsze sam na sam
Przy włączaniu odpowiednich opcji zazwyczaj trzeba sobie przypominać, który przycisk do czego służy. Tutaj niespodzianka, bo możesz bezpośrednio korzystać z ekranu dotykowego uruchamiając wybrane przez ciebie aplikacje. To rzeczywiście ułatwia, zwłaszcza komuś kto zaczyna dopiero co ,,rozkminiać” nowy sprzęt. Dotykowy ekran miał w założeniach przede wszystkim przyspieszyć i usprawnić uruchamianie odpowiednich opcji.
Sam zegarek na pierwszy rzut oka wygląda na przyjazny dla użytkownika, gdyż naprawdę jest dosyć łatwy w obsłudze.

Zestaw

1

W pudełku znajduje się:
– zegarek,
– pasek z czujnikiem do pomiaru tętna,
– kabel do podłączenia do komputera oraz ładowarka. Tu jest ciekawe rozwiązanie, bo gniazdko na zegarku umieszczone jest z boku, co umożliwia ładowanie zegarka również, kiedy jest założony na ręce.

2 Przyciski na zegarku

5

Po lewej stronie mamy 3 przyciski. Od góry:
– Light – podświetlacz ekranu, blokowanie przycisków zegarka,
– Up – przewijanie menu, wybieranie opcji treningowych, przechodzenie na ekrany ustawień; przy dłuższym przytrzymaniu wybieranie ustawień, opcji, zapisywanie pozycji.
– Down – Przewijanie menu, wybieranie opcji treningowych.
Po prawej stronie znajdują się dwa przyciski. Od góry:
– Start/Stop – uruchomienie aktywności / zatrzymanie aktywności oraz jej zapis.
– Back/Lap – powracanie do poprzedniego widoku ekranu / dodawanie okrążenia.

Polskie menu
Na początku wyświetli ci się napis z wyborem języków. Wciskasz  ,,polski” i… gotowe. Wszystko szybko, łatwo i niezwykle przyjemnie. Teraz pozostaje tylko bawić się dalej i poznawać swoją nową zabawkę :-).

4

Ekran
Jest duży, bardzo czytelny. Wszystko dokładnie na nim widać, nawet jeśli ustawimy sobie podział na cztery parametry. Obraz jest w kolorze, dobrze widoczny. To bardzo ważne podczas biegu, kiedy czasami oczy zachodzą nam mgłą ze zmęczenia, albo przy niezbyt dobrym świetle.6Obsługa Menu
Dobre jest to, że nie musimy uruchamiać i włączać nowych opcji za pomocą aplikacji komputerowych, ale wszystko ustawimy sobie bezpośrednio, manualnie na zegarku. Robimy to za pomocą przycisków lub też dotykowo.

Obsługa dotykowa
Na początku wydało mi się to nie tylko ciekawym, ale i praktycznym rozwiązaniem. Uruchamianie przycisków czasami zabiera dużo czasu, a tu dotykasz palcem ekranu i wprowadzasz zmiany. To duże ułatwienie przy operowaniu np. mapami, bo za pomocą przycisków trwa to nieco dłużej.

7

Postanowiłem oczywiście w praktyce wypróbować tę opcję przy np. zmianie ustawień aktywności. Jeśli chcemy wprowadzić zmianę parametrów np. w wybranej przez nas linii zamiast dystansu, tempo, to należy w tym miejscu dotknąć palcem i nacisnąć. Różnie z tym bywało. Generalnie opcje się uruchamiały, ale czasami musiałem dłużej poczekać. Wydaje mi się, że po prostu po pewnym czasie nie działa to tak sprawnie jak na początku użytkowania.

Przesuwając palec po ekranie monitora można zmieniać widok ekranu. Czyli przechodzimy z godziny, na barometr, temperaturę itp. Tu czasami coś się tak blokowało, że przez dłuższą chwilę nie mogłem za nic zmienić widoku. Kiedy biegniesz, jesteś zmęczony, chcesz sobie coś sprawdzić szybko, a tu zegarek odwala ci takie numery, to zaczynasz się frustrować. Jednak po pewnym czasie dajesz radę i złość mija. Niestety w pewnym momencie moja frustracja sięgnęła zenitu.

Na treningach, czy też zawodach panuje przeróżna pogoda. Czasami zdarzają się opady. Właśnie podczas jednego bardzo długiego 50-kilometrowego wybiegania panowało zachmurzenie i niestety ok. 14 kilometra zaczął padać deszcz. W pewnym momencie spojrzałem na ekran zegarka, na którym nie widać było parametrów biegu, tylko menu wyboru parametrów. Zdziwiłem się, ale po chwili za pomocą przycisku powróciłem do poprzedniego ekranu. Kiedy ponownie spojrzałem na ekran, znów był widok menu z wyborem opcji parametrów. Po prostu zegarek sam to zmienił. Zdziwienie moje było wielkie. Ponownie zmieniłem ustawienia, a Epix po chwili swoje i tak ,,bawiliśmy się” przez jakiś czas. Nie mogłem normalnie koncentrować się na tempie i przebiegniętym dystansie. Zorientowałem się, że to krople deszczu psuły mi trening. W pewnym momencie chciałem przetrzeć mokry ekran. Niestety opcje się poprzestawiały. Tam gdzie miałem tempo, pokazały się okrążenia, a w miejscu ogólnego dystansu inny parametr. Nie wiedziałem  jak szybko biegnę i ile kilometrów pokonuję. Po prostu masakra. Kiedy to zmieniłem, za chwilę znów deszcz spowodował galimatias. No więc biegłem nie wiedząc ile, miałem tylko nadzieję, że mimo wszystko parametry zapisują się w historii. Jednak po pewnym czasie zegarek wyłączył się z aktywności przechodząc do ekranu godziny. No i wszystko poszło w… Nie będę przytaczał co wtedy czułem. Jak deszcz ustąpił, zatrzymałem się i poustawiałem wszystko  jak należy. Niedługo potem znów zaczęło padać… Na koniec okazało się, że nie zapisał mi całego treningu i wszystkich przebiegniętych kilometrów. Nie wiedziałem dokładnie jaki tego dnia przebiegłem dystans i w jakim tempie.

Mapy

8

To jest dopiero świetna opcja. Od razu na ekranie pokazuje się mapa regionu, w którym się znajdujesz. Widać nazwy ulic, wioski, miasta i drogi. Można wyznaczyć sobie trasę do pokonania. Biegniemy kierując się strzałką, która znajduje się na ekranie. Jeśli zmienimy kierunek i zbłądzimy, to informuje nas o tym alarm dźwiękowy.

Mapy przydają się w nieznanym terenie. To ciekawa opcja dla tych, którzy często wyjeżdżają i chcą potrenować nawet podczas podróży. Warto też z  nich skorzystać podczas biegów na orientację, jeśli oczywiście regulamin biegu na to pozwala.

23           24

Telefon
Bardzo przydatna opcja. Jeśli połączymy się z telefonem, to możemy odczytywać sms-y, powiadomienia np.z  facebooka, przeczytać e-maila. Jesteśmy również informowani o połączeniach telefonicznych i nie przeczytanych wiadomościach. Niestety nie mam smartfona, więc nie mogłem tego dokładnie sprawdzić.

31

Metronom

9

Bardzo przydatna opcja. Możemy nastawić rytm i biec wg niego słuchając dźwięku, który będzie nam pozwalał utrzymać stałe żądane przez nas tempo. To pozwoli na to, że nie będziemy szarpać i zrywać rytmu biegu. Czasami patrząc na ekran zegarka, widzimy jak tempo ,,skacze” i wciąż się zmienia, więc przyspieszamy, zwalniamy i tak w kółko. Metronom pozwoli nam na utrzymanie stałej prędkości i spokojny miarowy bieg.

10

Widżety

11

Zegarek ma kilka ciekawych opcji, które przydadzą się nam w planowaniu treningu. Wystarczy przesunąć palcem po ekranie lub użyć bocznych przycisków i już wchodzimy na odpowiednią.

12

Możemy zatem skorzystać z:

– Wysokościomierza – bardzo przydatne w górach albo podczas treningów przygotowujących nas do zawodów właśnie w tamtych rejonach.

13

– Barometru

14

– Kompasu – świetne rozwiązanie dla startujących w biegach na orientację, czy też zawodach  przygodowych.

15

– Śledzenia aktywności dziennej – na podstawie tego, ile kroków wykonaliśmy w ciągu dnia możemy sprawdzić dystans jaki pokonaliśmy oraz ilość spalonych kalorii. Do zastosowania np. w pracy.

16

– Aktualnego czasu i daty

17

– Temperatury

18

Trening i aktywności

19

Opcji jest naprawdę sporo. Dla każdego rodzaju aktywności możemy dobrać odpowiednie i najbardziej niezbędne parametry. Do biegania możemy sobie ustawić, aż dziesięć ekranów. Na każdym z nich mogą znajdować się wybrane przez nas informacje, w postaci linii poziomych lub podzielonego na części ekranu.

20     22

Możemy również wybrać wiele innych aktywności oprócz biegania, np. triathlon, pływanie, bieg w pomieszczeniu itp. Opcji jest mnóstwo i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Obsługa bardzo prosta, a do tego możliwość dobrania odpowiednich dla nas parametrów aktywności.

27

Istnieje rozbudowana możliwość ustawienia dowolnego treningu biegowego np. interwały. Oczywiście możemy ułożyć sobie cały trening złożony z rozgrzewki, treningu właściwego, nawet ćwiczeń rozciągających. Jeśli ktoś ma ochotę to programuje sobie cele treningowe

2526

Tempo
Podczas biegu możemy ustawić wiele informacji. Wszystko byłoby bardzo dobrze, gdyby nie jedna rzecz. Otóż ja zawsze ustawiam sobie parametr, który pokazuje mi średnie tempo w jakim biegnę aktualny kilometr. Tu takiej opcji nie ma. Tylko na pierwszym kilometrze tak jest. Później widzę średnie tempo ze wszystkich kilometrów i tempo bieżące, czyli jeśli zbiegam z górki, to będzie bardzo szybkie, jak podbiegam, to drastycznie spada,  a ja chciałbym mieć podgląd jakie mam średnie na dany kilometr. Oczywiście można obserwować tempo średnie ze wszystkich kilometrów, ale to nie daje mi pełnego obrazu, bo nie wiem w jakim dokładnie czasie zakończę dany kilometr.

GPS
Wcześniej miałem inny model Garmina i niestety na ,,złapanie” sygnału praktycznie zawsze musiałem trochę poczekać. Zwłaszcza jeśli znajdowałem się w pomieszczeniu, albo gdy niebo było zachmurzone. Z Epixem jest zupełnie inaczej. Sygnał ,,łapany” jest błyskawicznie.       

22

Historia

28

Tu możemy prześledzić własne treningi z bieżącego dnia i oczywiście również poprzednich.

Virtual Partner

30, 28

To bardzo pomocna opcja, przy wykonaniu treningu w założonym przez nas tempie. Jeśli biegniemy zbyt szybko natychmiast otrzymujemy o tym informację. Jeśli nie wyrabiamy ustalonego tempa, to na ekranie wyświetla się informacja na temat różnicy w czasie i dystansie w stosunku do zakładanego.

Kiedyś często biegałem z wirtualnym partnerem i pomagało mi to na bieżąco monitorować własny trening. W Epixie grafika wygląda bardzo sympatycznie, bo widzimy biegacza, czyli możemy poczuć się jak z kumplem.

 

Podsumowanie

32

Zegarek ma wiele różnych funkcji i daje wiele radości użytkownikowi. To prawdziwa super ,,maszyna” dla ludzi aktywnych, którzy chcą komfortowo się czuć podczas korzystania z niego. Posiadanie epixa daje szeroki wybór możliwości każdemu bez względu na to jaki sport uprawia. Włączenie alertów pozwala nam na to, żeby zegarek informował nas o tym, że np. jest pora na odpoczynek, posiłek itp. Możemy też sterować muzyką, jeśli ktoś lubi jej słuchać podczas aktywności.

33

Ja akurat z tej opcji nie korzystam, wolę odgłosy natury.
Pierwsze, co się rzuca w oczy i jest bardzo wygodne to czytelny ekran.
Z zegarkiem możemy pływać, nurkować, gdyż jest wodoszczelny. Nie ma problemu, by zanurzyć się z nim nawet na 50 metrów i spędzić w wodzie wiele godzin bez martwienia się, że ulegnie awarii. Posiada tak wiele funkcji i możliwości, przez co jest sprzętem dla osób, które mają duże wymagania. Możemy sprawdzić jaki jest nasz pułap tlenowy35zasymulować wyścig oraz monitorować własne rekordy34. Dzięki temu łatwo jest się przygotować do zawodów i zaplanować swoją nową życiówkę na danym dystansie. Nie zgubimy się w nieznanym terenie dzięki mapom oraz kompasowi, a po biegu możemy dokładnie sprawdzić przewyższenia naszej trasy. To sprzęt dla zawodnika praktycznie każdej dyscypliny sportowej. Zegarek świetnie prezentuje się na męskiej dłoni. Od razu widać, że to ,,maszyna” dla prawdziwego faceta – twardziela. Robi niezłe wrażenie. 36 Nie trzeba się obawiać, że jeśli upadniesz, to zegarek rozleci się na kawałki. Co to, to nie! Jest solidne skonstruowany.
Pasek po zapięciu klamry dobrze przylega do ciała, jest wykonany z przyjemnej, miękkiej gumy i nie przesuwa się podczas biegu, ani nie obciera skóry.
Jak więc widać zegarek ma wiele zalet i jest wspaniałym sprzętem dla kogoś aktywnego, uprawiającego różne formy ruchu, lubiącego mieć informacje najbardziej mu potrzebne. To sprzęt dla osoby, która podejmuje wyzwania i liczy na komfort podczas treningu. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jedna wada. Mowa tu o opisanym przeze mnie problemie z zegarkiem w kontakcie z wodą, a właściwie z opadami deszczu. Niestety korzystanie z opcji dotykowej zegarka przy opadach jest niemożliwe. Trzeba zablokować ekran i wtedy wszystko jest w porządku.