Przed rozpoczęciem regularnych treningów warto wykonać profilaktyczne badania i odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, który powie, czy nie ma przeciwwskazań.
Dobrze jest odwiedzić profesjonalny sklep z butami do biegania. Tam doradzą nam obuwie dla nas ze względu na rodzaj stopy (supinacja, pronacja, neutralna).
Można zacząć od marszobiegów, bez patrzenia pokonany na kilometraż oraz tempo.
Warto słuchać organizmu i nie przeciążyć mięśni.
Dobrze jest skorzystać z treningów grupowych, na których zajęcia prowadzą doświadczeni instruktorzy. Pokażą rozgrzewkę oraz rozciąganie po treningu, nauczą różnych metod treningowych.
Zwracać uwagę na pogodę. Podczas upałów brać napoje, wodę, w czasie chłodów ubierać się na „cebulkę”.
Być systematycznym. Nie przerywać wyjścia na pobieganie. Motywacją do treningów może być trening grupowy, wyjście ze znajomymi, inne ważne kwestie np. zdrowotne.
Biegaj z głową – na początku nie za szybko, nie za dużo. Nie warto za wszelka cenę próbować od razu dorównać bardziej doświadczonym biegaczom.
Jedz po bieganiu. Dostarczaj organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
Podstawa to nie podpalanie się dobrymi efektami. Sam, nie raz wracając po kontuzji, łapałem się na tym, że szło mi dobrze więc przyspieszałem, przedłużałem. Efekt wiecie jaki był 😉
PolubieniePolubienie
Domyślamy się :-). Grunt to słuchać organizmu i małymi kroczkami do przodu. Co nagle to… Życzymy powodzenia w kontynuowaniu biegowej pasji.
PolubieniePolubienie
jak się nie spróbuje to się człowiek nie dowie: na ile mnie stać i jak to poprawić. Zatem do startu …
PolubieniePolubienie
Pingback: Jak zacząć biegać – porady na start | Biegające Małżeństwo