Tagi

, , , ,

W sobotę, 4 listopada wzięliśmy udział w pierwszej edycji biegów parkrun w Olsztynie.
To wydarzenie, którego ideą jest wspólne bieganie, spotykają się tu zarówno osoby zaczynające swoją przygodę z tym sportem, jak i ci, którzy mają za sobą lata doświadczeń na tym polu. Tu się biega dla radochy, a nie dla wyników i nagród.
Uczestnictwo w tym biegu wpletliśmy w nasz sobotni plan treningowy. Przebiegliśmy 18 km, po czym wystartowaliśmy w szybkim tempie (bieg ciągły) na 5 km.

 

Trasa parkrun Olsztyn jest zróżnicowana. Biegnie się zarówno po chodnikach Parku Centralnego jak i crossowych, malowniczych ścieżkach nad rzeką Łyną. W tym dniu wprawdzie nie padało, jednak na trasie było sporo błota i kałuż. Dla nas to nie pierwszyzna, lubimy przecież takie tereny 🙂
Ela śmignęła tak, że zwyciężyła wśród kobiet 🙂

 

fot. parkrun

Sama organizacja biegu bardzo mile nas zaskoczyła: wolontariusze świetnie się spisali, był poczęstunek w postaci jabłek z ogródka oraz gorąca herbata. Było nas aż 89 osób!

I najważniejsze: atmosfera. Było bardzo miło i sympatycznie. Spotkaliśmy wielu znajomych biegaczy, poznaliśmy nowych. Fantastyczne było to, ze widzieliśmy sporo debiutujących osób, dla których dystans 5 km był niezłym wyzwaniem. Wszyscy dali radę!

 

 

 

 

fot. Magda z Fejsbuka

W Polsce jest 50 takich biegów (od 6 lat), a na świecie 1300 i odbywają się w tym samym czasie! Organizatorzy to wolontariusze, pasjonaci biegania.

fot. Magda z Fejsbuka

Co to  jest parkrun? Z informacji na stronie parkrun Olsztyn: „parkrun Olsztyn jest BEZPŁATNYM biegiem z pomiarem czasu, organizowanym regularnie w każdą sobotę o godz. 9.00 w Parku Centralnym. Bieg organizowany jest w ramach polskiej edycji parkrun. Biegi parkrun rozgrywane są na dystansie 5km i przeznaczone dla wszystkich biegających, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, niezależnie od ich poziomu zaawansowania, czy też wieku. Parkrun to doskonała okazja do sprawdzenia swoich możliwości lub uzupełnienia planu treningów. Celem biegu jest zachęcić wszystkich do wspólnego, regularnego biegania. Biegi parkrun są otwarte dla wszystkich i co ważne, udział w nich jest bezpłatny„.

fot. parkrun